Psychoterapeuta - Zduńska Wola
GABINET PSYCHOTERAPII
W ZDUŃSKIEJ WOLI

DOPALACZE

dopalacze Mają przynieść to samo, co narkotyki – euforię, pobudzenie, poprawę humoru i rozluźnienie. Jednak z uwagi na ciągłe modyfikacje składu oraz wytwarzanie kolejnych substancji, dopalacze stanowią dużo poważniejsze zagrożenie, a leczenie uzależnienia należy do jeszcze trudniejszych. Dodatkowy problem w przypadku dopalaczy wiąże się z niską wiedzą na ich temat, a to zwiększa ryzyko niechcianych głębokich uzależnień i poważnych problemów zdrowotnych.

Do najczęstszych objawów zatrucia dopalaczami należą:W takich przypadkach jedynym ratunkiem jest detoks po dopalaczach. Wydalenie z organizmu szkodliwych substancji blokuje możliwość wystąpienia kolejnych efektów ubocznych. Ponieważ dopalacze w krótkim czasie wyniszczają organizm, należy pomyśleć o odwyku lub terapii leczenia uzależnień, oczywiście połączonej z detoksem. Tylko kompleksowe leczenie jest w stanie przynieść efekty w walce z nałogiem i trwale odzwyczaić pacjenta od dopalaczy.

Detoks to działanie niezbędne. Zatrucie organizmu po dopalaczach może być bardzo głębokie. Siła tych środków powoduje też silne uzależnienia psychiczne. Osoby, które wymagają leczenia mimo młodego wieku organizmu, są mocno zagrożone przez dopalacze pod wieloma względami. Stąd też tuż po zakończeniu odwyku fizycznego, przeprowadzonego przez nasz ośrodek, zaczyna się terapia, która w pierwszej fazie kładzie nacisk na uświadomienie, z czym młodzi ludzie mają do czynienia. Często nie zdają sobie oni sprawy, co zażywali. Budowanie tej wiedzy (po części jest to edukacja medyczna) to nie mniej ważny element leczenia niż detoksykacja czy analiza problemów emocjonalnych i osobowościowych.

Leczenie uzależnień od dopalaczy w ośrodku

W przypadku zatrucia dopalaczami, uzależniony zostaje przewieziony do ośrodka zdrowia, w celu usunięcia objawów. Pacjenci odbywają detoks po dopalaczach, a dopiero potem rozpoczynają odwyk. Organizm musi być w pełni oczyszczony przed przystąpieniem do terapii. Leczenie uzależnienia od dopalaczy to proces złożony, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni ośrodek terapeutyczny. Chory uczy się trwania w abstynencji, dowiaduje się o efektach spożywania substancji psychoaktywnych i ich negatywnym wpływie na życie. Zostaje także poddany obserwacji, która pozwoli ocenić dokładny stan psychiczny. Ośrodek leczenia uzależnień od dopalaczy przewiduje różne metody leczenia, takie jak konsultacje indywidualne czy terapia grupowa.