Psychoterapeuta - Zduńska Wola
GABINET PSYCHOTERAPII
W ZDUŃSKIEJ WOLI

TERAPIA UZALEŻNIEŃ

terapia uzależnień Terapia uzależnień nie jest skupiona tylko i wyłącznie wokół uzależnienia to również praca nad innymi obszarami życia, takimi jak radzenie sobie ze stresem, praca nad relacjami z bliskimi, poczuciem własnej wartości czy komunikacją.

Potrzebna jest wiedza, na czym polega ta choroba, czym jest uzależnienie, jakie są objawy uzależnienia, w jaki sposób sobie radzić, jak zapobiegać kryzysom. Wiedza pozwala lepiej sobie radzić z tą chorobą, odpowiedzieć sobie na pytanie czy mam całkowicie zaprzestać pić; grać; brać czy może potrafię ograniczyć substancję, zachowanie do rozmiarów, gdzie nie będę ponosić konsekwencji.

Terapia może odbywać się warunkach stacjonarnych tzn. pobyt w ośrodkach, szpitalu gdzie zapewniane jest leczenie psychiatryczne, terapeutyczne czasami potrzebna jest detoksykacja. Korzystając z terapii stacjonarnej osoba uzależniona ma możliwość odizolować się od swojego środowiska i przyjrzeć się z dystansem obecnemu życiu. Czasami ośrodki stacjonarne potrzebne są, kiedy nie ma możliwości utrzymania abstynencji bądź pojawiły się inne zaburzenia wymagające leczenia szpitalnego. Możliwa jest również terapia w warunkach ambulatoryjnych tzn. w Poradniach leczenia uzależnień, która również zapewnia leczenie psychiatryczne oraz terapeutyczne. Leczenie w trybie ambulatoryjnym polega na wykorzystywaniu na bieżąco zdobywanej wiedzy i sposobów radzenia sobie w realiach codziennego życia rodzinnego, w pracy.

Uzależnienie to choroba, która wpływa na całą rodzinę, dlatego proces zdrowienia obejmuje również rodzinę. Wiele uczuć, jakie pojawiły się przez lata picia; brania; grania mają możliwość ujawnienia się w okresie trzeźwienia. Abstynencja jest wielką nadzieją bliskich osoby uzależnionej, którzy upatrują w niej rozwiązania wszystkich problemów, jakie w rodzinie się pojawiły. Sama abstynencja nie rozwiązuje tego, co się zadziało w życiu rodzinnym, to co leczy to wsparcie, dzielenie się uczuciami, rozmowa. Tak wiele słów, które chciałoby się powiedzieć i tak wiele rzeczy, o których chciałoby się zapomnieć. Trzeźwienie to branie odpowiedzialności za to, co się wydarzyło. Wcześniej jedno popychało drugiego w swoim kierunku, widziało dobre wyjście, dzisiaj to próba zjednania mojego punktu widzenia z Twoim.