Psychoterapeuta - Zduńska Wola
GABINET PSYCHOTERAPII
W ZDUŃSKIEJ WOLI

HAZARD

hazard Patologiczny hazard zaczyna się od odkrycia, iż zakłady na pieniądze wywołują dreszcz podniecenia. Grający doświadcza pozytywnych emocji, pobudzenia, wreszcie rzutu adrenaliny w kluczowym momencie gry. Silnie wiążącym elementem jest nadzieja na wygraną. Początkowo gra się dla zabawy, czasem dla zysku, jednak stopniowo hazard okazuje się źródłem coraz intensywniejszych emocji. Hazardzista odczuwa silną potrzebę powracania do zakładów. Granie zabiera mu coraz więcej czasu, cierpią na tym obowiązki zawodowe oraz życie rodzinne. Stopniowo nałóg przejmuje kontrolę nad wszelkimi aktywnościami uzależnionego. Nie ma on już czasu ani głowy by przykładać się do pracy, spędzać czas z rodziną, dbać o własne zdrowie. Im bardziej pogrąża się w problemach tym bardziej potrzebuje szybkiego ich rozwiązania. Wyjściem mają być gry hazardowe, oferujące możliwość szybkiego poradzenia sobie z narastającymi kłopotami. Uzależniony stracił już bowiem mnóstwo pieniędzy, sprzedał parę wartościowych rzeczy, zdarza się, że zaciągnął kredyty i popadł w długi. Tym bardziej stara się odegrać.

Szkody, jakie nałóg wyrządza jego finansom, pracy, rodzinie i zdrowiu są coraz bardziej zauważalne, jednak nie zniechęca to hazardzisty do gry. Wszelkie inne zainteresowania schodzą na dalszy plan.

Bywa, iż uzależniony zauważając rozmiar destrukcji spowodowanej przez nałóg stara się go ograniczyć. Pojawiają się jednak przy tym tzw. objawy abstynencyjne, podobne do tych, jakie przeżywa alkoholik po odstawieniu picia. Hazardzista odczuwa fizyczne dolegliwości, bóle głowy, drżenie rąk, napięcie, rozdrażnienie. Dyskomfort ich przeżywania wiedzie go z powrotem do nałogu.